Mural przy wjeździe na parking podziemny

Wydarzenia

/

21/09/2024

Mural przy wjeździe na parking podziemny

Facebook
X
LinkedIn
Telegram
Email

Takiego muralu w Tarnowie jeszcze nie było! To właśnie u nas powstaje największy, jak dotąd, mural Mikołaja Rejsa. Jedną ze ścian naszej Galerii ozdobi praca pt. Spotkanie.

Projekt w swoistej stylistyce inspirowanej słowiańskim folklorem oraz staropolskimi baśniami to spotkanie Zorzy porannej oraz Dadźboga, który wracając z podróży statkiem, jak sama nazwa wskazuje „daje bogactwo” oraz szczęście pod postacią słońca. Zorza otwiera bramę niebios dla słońca do jego wędrówki po niebie. Miejsce spotkania to okolice targu słowiańskiego, gdzie życie ludzi, zwierząt i zjaw odbywa się w pełnej harmonii. Można odnaleźć ukryty kwiat paproci nawiązujący do obuwika, jest również postać rzucającą wianek, Domowiki odpoczywające na sofie, latarnik, stąpający domek Baby Jagi, przytulające się Chmurniki, Psotnik, Bannik, Płanetnik, Leszy i inne postaci zaczerpnięte ze starosłowiańskich podań. Mikołaj Rejs zostawił
otwartą narrację by mural był jedynie punktem wyjścia do zbudowania własnej opowieści.

Jesteśmy pierwszą galerią handlową w mieście, organizujemy szereg wydarzeń, które promują Tarnów i jego mieszkańców. Mural jest symbolicznym akcentem zaznaczającym naszą istotną rolę jako mecenasa kultury, promotora lokalnych artystów i tradycji z otwartością na nowoczesne media. Odbywają się u nas wyjątkowe spotkania, gdzie rodziny mogą spędzać czas na zakupach oraz m.in. na planszowiskach, giełdach, kiermaszach czy też w największym kinie w regionie. Wkrótce otwiera się też u nas Kawiarnia Sofa i Siłownia Xtreme Fitness.

Chcemy też mieć swój wkład w kulturę w mieście, stąd pomysł, by zaprosić do współpracy Mikołaja Rejsa. Do tej pory Mikołaj zrealizował kilkadziesiąt wielkoformatowych prac w kraju i za granicą.

Mikołaj Rejs projektuje i wykonuje murale, obrazy, ilustracje. Zrealizował murale m.in. w: Lizbonie, Berlinie, Norymberdze, Eindhoven, Monachium, Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Wrocławiu. Reprezentował Polskę na 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej na zaproszenie Ambasady Polski w Lizbonie. Prowadził warsztaty min. w: Muzeum Sztuki współczesnej MOCAK 2011, ARTDROME Ługańsk 2012, BWA Tarnów 2016, Monachium 2017, Muzeum Krakowa 2023. Kurator wystaw street art’u w: Muzeum Galicja, Kraków 2014, Małopolski Ogród Sztuki-Kraków 2016, MUR-ART Cieszyn 2018, Księgowość Polska, Kraków 2019. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Mural wpisany na listę dziedzictwa Polski w Portugalii, otrzymał medal Juliana Nowaka-Towarzystwo Lekarskie Krakowskie. W 2020 otrzymał stypendium Miasta Krakowa w dziedzinie street art’u.

Zobacz także